نصب Oracle Application Express (APEX)نصب Oracle Application Express (APEX)

آموزش نصب و راه اندازی سرویس Oracle Application Express (APEX)

در این قسمت از مقالات آموزشی زمیوس در بخش دیتابیس قصد داریم آموزش نصب  Oracle Application Express (APEX) به همراه تمامی بروزرسانی های جدید و تنظیمات آن را یاد بگیریم. از زمان انتشار APEX 18.x به بعد، هر نسخه نیاز به نصب کامل دارد و نسخه های به هم ارتباط ندارد، بنابراین دیگر مفهومی به نام آپدیت و بروزرسانی نرم افزار وجود ندارد. این رویکرد را تا حد زیادی نصب نرم افزار APEX را ساده می کند.

در نسخه‌های قبلی نرم افزار زمانی که یک نسخه بر دو شماره اول نسخه (4.2 تا 5.0 یا 5.1 تا 18.1) باشد، به ارتقا و بروز رسانی نیاز داشت، اما اگر دو شماره اول نسخه به صورت (5.1.3 تا 5.1.4) با شد شما به جای نصب کامل، باید یک پکیج نرم افزار APEX را دانلود و نصب کنید. اما از این نسخه به بعد دیگر به این صورت نمی باشد.

اگر شما در اوراکل نسخه Oracle 12cR1  از معماری multitenant  استفاده می کنید باید قبل از مطالعه این مقاله ، بایستی این لینک را مطالعه کنید.

 

دانلود APEX و تنظیمات اولیه

در ابتدا بایستی نرم افزار APEX را از لینک زیر دانلود کنید.

بعد از دانلود فایل از در مسیر مورد نظر کپی کرده و فایل را unzip کنید.می توانید نرم افزار را از با استفاده از کلاینت SQL*Plus روی رایانه شخصی خود نصب کنید، یا می توانید آن را روی سرور پایگاه داده نصب کنید و به آن دسترسی داشته باشید اما روش دوم  کارآمدتر خواهد بود زیرا ترافیک شبکه بین کلاینت SQL*Plus و سرور پایگاه داده را کاهش می دهید.

سپس در دیتابیس اوراکل یک tablespace جدیدی ایجاد کنید و آن را به عنوان فضای پیش فرض برای APEX معرفی کنید.

نصب Oracle Application Express (APEX)

نصب و راه اندازی

در مسیر اصلی سرور دیتابیس اوراکل یک دایرکتوری به نام apex ایجاد کنید و نرم افزار APEX دانلود شده  unzip را در مسیر موردنظر قرار دهید.

نصب Oracle Application Express (APEX)

سپس به محیط SQL*Plus با وارد کردن نام کاربری SYS و کلمه عبور موردنظر ارتباط برقرار کرده و اسکریپت تصویر زیر به نام "apexins.sql" را اجرا کنید این اسکریپت در واقع نام فضای جدول مربوطه و URL تصاویر را مشخص می کند.

نصب Oracle Application Express (APEX)

اگر در حال بروزرسانی نرم افزار هستید، در این مرحله بروزرسانی تنظیمات دیتابیسی DB را به پایان رسانده اید. برای نصب نرم افزار جدید فقط باید مراحل بعدی را اجرا کنید و برای اینکه کار بایستی فایل نصبی Apex  که به صورت image می باشد را در مسیر جاری سرور دیتابیس قرار دهید. اگر شما از ORDS استفاده می کنید، ایده خوبی است که  سرویس ORDS Validate را اجرا کنید تا مطمئن شوید که نصب نرم افزار APEX روی سرویس ORDS شما تاثیری نداشته است.

پس از تکمیل مراحل بالا ، رمز عبور مدیریت دیتابیس را با اجرای اسکریپت به نام "apxchpwd.sql" به عنوان کاربر SYS تغییر دهید.

نصب Oracle Application Express (APEX)

اگر می خواهید کاربر جدیدی را بی صدا به سرور دیتابیس اوراکل اضافه کنید، می توانید دستور زیر را اجرا کنید و رمز عبور و ایمیل مورد نیاز را مشخص کنید.

نصب Oracle Application Express (APEX)

با اجرای اسکریپت زیر به نام "apex_rest_config.sql" کاربرانی به نام APEX_LISTENER و APEX_REST_PUBLIC_USER ایجاد می شود.

نصب Oracle Application Express (APEX)

اگر می‌خواهید این کاربران را بی‌صدا به سرور دیتابیس اوراکل اضافه کنید، می‌توانید رمزهای عبور را به‌عنوان پارامتر به اسکریپت به صورت تصویر زیر مشخص کنید.

نصب Oracle Application Express (APEX)

بعد از انجام موفقیت آمیز مراحل بالا اکنون باید تصمیم بگیرید که از کدام دروازه gateway  برای دسترسی به نرم افزار APEX استفاده کنید. توصیه اوراکل ORDS است.

 

تنظیمات Oracle REST Data Services (ORDS)

اگر می خواهید از Oracle REST Data Services (ORDS) در قسمت front  نرم افزار APEX استفاده کنید، می توانید دستورالعمل های زیر را دنبال کنید.

Link

 

تنظیمات Embedded PL/SQL Gateway (EPG)

اگر می خواهید از Embedded PL/SQL Gateway (EPG) برای قسمت front  نرم افزار APEX استفاده کنید، می توانید دستورالعمل های زیر را دنبال کنید. این تنظیمات هم برای اولین نصب نرم افزار APEX و هم برای بروزرسانی نرم افزار استفاده می شود.

برای این کار اسکریپت به نام "apex_epg_config.sql" را اجرا می کنید که در اجرای این اسکریپت آدرس دایرکتوری سرور دیتابیس را به عنوان پارامتر ورودی اسکریپت معرفی کنید.

نصب Oracle Application Express (APEX)http://machine:port/apex" به نرم افزار دسترسی داشته باشید.

 

تنظیمات Oracle HTTP Server (OHS))

اگر می خواهید از Oracle HTTP Server (OHS) در قسمت front  نرم افزار APEX استفاده کنید، می توانید دستورالعمل های زیر را دنبال کنید.

برای کاربر به نام APEX_PUBLIC_USER رمز عبور را تغییر دهید و کاربر را فعال کنید. این برای هر Database Access Descriptors (DADs) استفاده خواهد شد.

نصب Oracle Application Express (APEX)

اگر نمی خواهید رمز عبور کاربر منقضی شود، باید یک پروفایل جدید با امکان ویژگی غیرفعال شدن انقضای رمز عبور ایجاد کنید و آن را به کاربر اختصاص دهید.

 

مراحل ایجاد یک DAD در OHS

به آدرس  (http://server:port/em) وارد شوید.

بعد ورود به آدرس "1Farm_DomainName > Web Tier > ohs" بروید.

در پنجره باز شده به آدرس "Oracle HTTP Server > Administration > Advanced Configuration" بروید.

در قسمت dropdown نوار کشویی روی "dads.conf" کلیک کنید و سپس دکمه GO را کلیک کنید.

فایل "dads.conf" را در حالت ویرایش قرار دهید و پارامترها و تنظیماتی را مانند تصویر زیر انجام دهید و مقداردهی کنید و گزینه Apply را کلیک کنید.

نصب Oracle Application Express (APEX)

سپس به آدرس "Oracle HTTP Server > Control > Restart" بروید.

در پنجره باز شده گزینه "Restart" را کلیک کنید.

بعد از اینکه سرویس APEX ریستارت شده گزینه "Close" را کلیک کنید.

 

این نکته فابل ذکر است که فایل «dads.conf» را به صورت مستقیم ویرایش کنید. برای OHS که با سرویس و خدمات فرم‌ها و گزارش‌ها ارائه می‌دهد ، در آدرس  "FR_INST/config/OHS/ohs1/mod_plsql/dads.conf"$ قرار دارد. پس از اصلاح و ویرایش اطلاعات ، به یاد داشته باشید که حتما  سرور HTTP را مجددا راه اندازی و reset  کنید.

نصب Oracle Application Express (APEX)

تصاویر نرم افزار APEX را در سرور Oracle HTTP خود کپی کنید.

نصب Oracle Application Express (APEX)

شما می توانید برای سرور مجازی خود که نرم افزار APEX نصب نام مستعار alias با اجرای اسکریپت های "ssl.conf" و "httpd.conf در آدرس "1FR_INST/config/OHS/ohs"$ قرار دارد را فراهم کنید.

نصب Oracle Application Express (APEX)

در این مرحله می توانید از طریق آدرس "http://machine:port/apex" به صورت کامل به نرم افزار دسترسی داشته باشید.

 

تنظیمات Network ACLs

اگر  در نصب نرم افزار APEX شما نیاز به تماس با سرورهای دیگر در شبکه را داشته باشید شما باید ACL های مناسبی را ایجاد کنید تا به خدمات شبکه network services اجازه حساب کاربری بدهید.

 

برای مطالعه بیشتر لینک های زیر را مشاهده کنید: 

  جهت ثبت پیام باید در سایت عضو شوید و یا وارد سایت شده باشید .
  ورود به حساب کاربری / ایجاد حساب کاربری
  کار با Built-in Functions در پایتون (2)

  کار با Built-in Functions در پایتون (2)

  در این مقاله زمیوسی در بخش آموزش قصد داریم در مورد کار با Built-in Functions در پایتون صحبت کنیم. شما قبلاً با محبوب ترین تابع در پایتون یعنی ()print آشنا شدید.

  Cheat Sheet در پایتون - مبانی پایتون (1)

  Cheat Sheet در پایتون - مبانی پایتون (1)

  پایتون 3 یک زبان برنامه نویسی واقعا همه کاره است که دوستش دارم هم برای توسط توسعه دهندگان وب web developers، دانشمندان داده data scientists و ...

  10 وب سایت برای حل تمام سوالات مربوط به برنامه نویسی

  10 وب سایت برای حل تمام سوالات مربوط به برنامه نویسی

  در این مقاله زمیوسی، قصد داریم در مورد 10 سایت که برای حل تمام سوالات مربوط به برنامه نویسی شما صحبت کنیم. در هنگام یادگیری برنامه نویسی یا توسعه یک نرم افزار ....

  APEX_ZIP : مدیریت فایل های Zip از PL/SQL

  APEX_ZIP : مدیریت فایل های Zip از PL/SQL

  در این قسمت از آموزش مقاله زمیوس در بخش دیتابیس قصد داریم مجدد با یکی از قابلیت های APEX آشنا شویم در این مقاله با استفاده از پکیج APEX_ZIP ...