راهنمای سبک – قسمت دوم

صرفه جویی

سعی کنید دیتایی که واقعا نیاز دارید از دیتابیس بگیرید. به عنوان مثال اگر جدولی 100 ستون دارد شما فقط سه ستون از جدول را نیاز دارید تنها همین سه ستون را واکشی کنید و دیتاهای اضافی را خارج نکنید.

به عنوان مثال قصد خرید یک ماشین را دارید و می روید نزد فروشنده ماشین 4 ماشین دارد در صورتی که فقط به یک ماشین نیاز دارید که این عملیات دلیل منظقی ندارد که هر چهار ماشین را خریداری کنید.

این موضوع را بسط می دهیم به دیتابیس ، به جهت Tuning اگر شما در کوئری بزرگ از subquery چندین بار استفاده می کنید به هیچ عنوان copy -past نکنید کوئری را . تا حد امکان subquery ها را ساده تر یا کوئری ها را در یک Table Exp جدول نمونه موقتی استفاده کنید که باعت می شود کد شما خوانا تر و اجرای آن سریع تر باشد. بصورت کلی اوراکل از هر نوع کار و عملیاتی را که بخواهد تکراری انجام دهد و کاری بصورت چندین بار تکرار می کند دوری می کند. اوراکل بعضی مواقع subquery ها در حافظه خود ذخیره cached می کند که اجرای کوئری سریع تر باشد اما اوراکل این موضوع را گارانتی و ضمانت نمی کند که این کار دقیقا انجام شود.

تا جایی که می توانید کد های خود را کوتاه کنید یعنی می توانید قسمتی از کد خود را در قالب Stored Procedures ویا Function قرار دهید البته اغلب این پروسیجر باید مالک آن خودتان باشید که هر زمان هم نیاز شد می توان قسمتی از پروسیجر را تغییر دهید. که هدف از استفاده از Procedures ها این است که زمان recompilation را به حداقل برسانید.

هدف از ایجاد این عملیات ها این است که بتوان با دیتابیس براحتی کار کرد و داده های مورد نیاز در کمترین زمان به همراه کمترین فشار وحجم روی دیتابیس داده ها را استخراج کرد اما نه به این منظور در سراسر برنامه این روال انجام دهید و کدها و کوئری های پیچیده ننویسید.

Aliases

زمانی که شما با یک یا چند جدول یا view کار می کنید بهتر از aliases های معنی دار استفاده کنید که این کار باعث کاهش کراکتر تایپ شود و همچنین خوانایی کد ها آسانتر و قابل فهم human readeable باشد. منظور از آبجکت های معنی دار حروف X , Y به عنوان aliases نیست. این ها نه تنها خوانایی کد را کاهش نمی دهند بلکه در کوئری های پیچیده باعث می شود که کد پیچیده شود.

برای تعریف aliases برای ستون می توان از کلمه کلیدی AS استفاده کرد یا می توان بعد نام ستون بعد یک از space نامی به عنوان aliases تعریف کرد که البته استفاده از مورد اول کمی اذیت کننده می باشد و باعث می شود کد ما پیچیده شود.

Comments

حتما در کدها و کوئری های خود از کامنت معنی دار استفاده کنید. و از کامنت هایی استفاده کنید که هر زمان به کد مراجعه کردید برای شما برنامه نویس و هر فرد دیگری قابل درک و فهم باشد.

استفاده از /* … */ برای کامنت های چند خطی و استفاده از – – برای کامنت هایی تک خط کاربرد دارد.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *