افزودن Indexes به جداول

افزودن Indexes به جداول زمانی انجام می شود که شما زمانی که دنبال مطلبی خاص و ویژه در کتاب هستید یا باید کل کتاب را ورق بزنید یا اینکه از فهرست کتاب استفاده کنید که سریع تر به مطلب مورد نظر برسید. یک ایندکس index در جداول دیتابیس دقیقا شبیه ایندکس و فهرست کتاب می باشدبا این تفاوت که ایندکس دیتابیس برای پیدا کردن رکوردهای خاص جداول در دیتابیس مورد استفاده قرار می گیرد.

یک نقطه ضعفی که در ایندکس دیتابیس می باشد این است که زمانی که رکوردی در جدول اضافه می شود مدت زمانی لازم است که به مقدار رکورد جدید شماره ایندکس جدیدی بروز شود.

بصورت عادی وظیفه ساخت ایندکس گذاری در جداول به عهده مدیران دیتابیس می باشد. اما شما به عنوان برنامه نویس به دلیل اطلاعات کاقی و لازم که در مورد ستون های جداول دارید شما باید به مدیر دیتابیس اعلام کنید که برای ایندکس گذاری کدام ستون ها مناسب می باشد و شما به عنوان برنامه نویس نسبت به مدیر دیتابیس اطلاعات و اشراف بیشتری به برنامه و ساختار دیتابیس دارید.

بصورت کلی در اراوراکل ۲ نوع ایندکس داریم :

  • B-tree indexes
  • Bitmap indexes

چه زمانی ایندکس B-Tree Index بسازیم

بطور کلی ما زمانی از ایندکس b-tree استفاده می کنیم که در جدول ستون مورد نظر دارای مقادیر فقط عددی کوچک باشد که برای تعداد رکورد های تعداد بالا مناسب است.

یکی از راه های افزودن Indexes به جداول، زمانی روی جدولی ایندکس b-tree تعریف میشود که ستون های دارای مقادیر عددی باشد.

دریک جدول بهترین ستون برای ایندکس گذاری ستونی می باشد دارای مقادیر عدید یکتا و منحصر به فرد باشد (کدملی) و بدترین ستون برای ایندکس گذاری ستونی می باشد دارای مقادیر تک کراکتری (N, S, E, W,1, 2, 3, 4, 5, 6) باشد.

دیتابیس اوراکل بصورتی که اتوماتیک زمانی که جدولی ایجاد کنید روی ستون های primary key و ستون هایی که دارای مقادیر منحصر به فرد unique constraint می باشد ایندکس b-tree ایجاد می کند.

چه زمانی ایندکس Bitmap Index بسازیم

یکی از راه های افزودن Indexes به جداول زمانی است در یک جدول از ایندکس Bitmap استفاده می کنید که شامل ستون هایی دارای مقادیر رنج اعداد باشد و همچنین از این ستون در کوئری از شرط Where استفاده شود.

بطور کلی ایندکس Bitmap روی دیتابیس هایی از نوع data warehouses مورد استفاده قرار می گیرد که این دیتابیس ها شامل داده هایی از مقادیر با حجم داده ای بزرگ می باشد.

داده هایی که در data warehouse می باشد معمولا از کوئری های پیچیده خوانده می شود و داده هایی هستند که فقط برای خواندن می باشد و قابل تغییر نمی باشد.

اطلاعات بیشتر در مورد افزودن Indexes

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

*

code

فوتر سایت