ابزارهای اضافی tuning در اوراکل

در این قسمت نهایی از آموزش SQL-Tuning بعد از آشنایی با هزینه اجرای کوئری ها قصد داریم با ابزارهای اضافی tuning در اوراکل آشنایی داشته باشیم.

در این بخش پایانی قصد داریم با یک سری ابزارهای tuning را اشاره کتیم و بصورت خلاصه در مورد هریک صحبت کنیم اما بصورت کامل و با جزئیات در این آموزش نخواهیم گفت که به صورت تخصصی شده و در این دسته بندی قرار نخواهد گرفت و در آموزش های بعدی بطور مفصل صحبت خواهیم کرد.

ابزارهای SQL Tuning به شرح ذیل می باشد :

Oracle Enterprise Manager

ابزار Oracle Enterprise Manager شامل تعدادی components تحلیلی performance می باشد که وظیفه اش مانیتور کردن کل operating system سیستم اوراکل و بهینه سازی داده ها و اطلاعات performance در سطح application می باشد.

ابزار Oracle Enterprise Manager داده ها و اطلاعات اوراکل را مورد ارزیابی و تحلیل قرار داده و نتیجه را بصورت گرافیکی و نمودار نمایش می دهد و مدیران دیتابیس ابزار Oracle Enterprise Manager را بصورتی میتوانند تنظیم کنند که مشکل و خطا performance در دیتابیس ایجاد شد سریعا بصورت Email یا alert در صفحه نمایش دهند.

ابزار Oracle Enterprise Manager خودش شامل یک سری نرم افزار می باشد برای کمک به مشکلات performance که در داده ها و ا طلاعات دیتابیس اتفاق می افتد می باشد.

Automatic Database Diagnostic Monitor

ابزار (Automatic Database Diagnostic Monitor (ADDM یک ابزارهای داخلی خود نرم افزار Oracle database می باشد.

ADDM این قابلیت را برای مدیران دیتابیس فعال میکند که کل دیتابیس را مانیتور میکند و در یک دوره های زمان بندی شده دیتابیس را مورد ارزیابی و تحلیل قرار می دهد و مشکلات performance را گزازش می دهد و مدیران دیتابیس اطلاعاتی که توسط ADDM تولید شده و مشکلات performance را در نرم افزار Oracle Enterprise Manage ببینند.

زمانی که ADDM یک مشکل و خطا performance مشاهده کند بهترین راهکار را برای حل و رفع آن پیشنهاد می دهد.

پیشنهاداتی که ADDM به شما میدهد به شرح ذیل می باشد:

  • Hardware changes تغییرات سخت افزاری – به عنوان مثال بخواهید به سرور اوراکل یک عدد CPU اضافه کنید.
  • Database configuration پیکربندی و تنظیمات دیتابیس – به عنوان مثال بخواهید یک تغییری در مقادیر پارامترهای راه انداز در قابل parameter file ایجاد کنید.
  • Application changes تغییرات نرم افزاری و برنامه – به عنوان مثال بخواهید ویژگی cache برای یک sequences اعمال کنید.
  • استفاده از سابر مشاوران – به عنوان مثال بخواهید از ابزارهای SQL Tuning Advisor و SQL Access Advisor را روی دستورات و کوئری های SQL اجرا کنید تا سرعت اجرای کوئری سریع تر شود.

SQL Tuning Advisor

با استفاده از ابزار SQL Tuning Advisor به برنامه نویس ها و مدیران دیتابیس این امکان را میدهد که دستورات و کوئری های SQL را با استفاده موارد زیر tune و بهینه کنید:

  • متن دستور وکوئری SQL
  • مولفه مشخص کننده دستور SQL
  • بازه ای از شناسه های snapshot
  • تنظیم name در SQL Tuning

یک SQL Tuning Set مجموعه ای از دستورات و کوئری های SQL می باشد برای با execution plan و گزارشات اجرایی مرتبط است.

SQL Profiles شامل کالکشنی از اطلاعاتی در مورد فعال سازی optimization از execution plan می باشد.

SQL Access Advisor

ابزار SQL Access Advisor به شما بهترین پیشنهاد را به جهت performance و بهینه سازی را روی indexes و materialized views و لاگ های materialized views اعمال می کند.

SQL Access Advisor کوئری و دستورات SQL را بهینه tune میکند و بهترین پیشنهاد را کمترین هزینه در اجرا داشت باشد را پیشنهاد میکند که کاربرد آن روی materialized views و indexes می باشد.

SQL Performance Analyzer

ابزار SQL Performance Analyzer فعال می شود بر روی تاثیر و تغییرات موثری که کوئری و دستورات SQL روی performance اعمال می شود که باعث می شود performance کاهش یا بهبود و یا بدون تعییر بماند.

Database Replay

ابزار Database Replay این امکان را بوجود می آورد که از کل حجم داده های انتقالی در دیتابیس یک کپی گرفته و در دیتابیس تستی و آزمایشی قرار داده و تمام آزمایشات مربوط به کوئری های همزمان parallel و perfomance را تست میکند و نتیجه را در دیتایبس نهایی اعمال میکند.

Real-Time SQL Monitoring

ابزار Real-Time SQL Monitoring بصورت لحظه ای دستورات و کوئری SQL را مانیتور میکند و در خصوص performance دستورات SQL را پیشنهاداتی می دهد . کاربرد این ابزار زمانی مناسب و کاربردی می باشد که شما دستورات و کوئری SQL را بصورت parallel اجرا می کند.

SQL Plan Management

ابزار SQL Plan Management در طول زمان execution plans های دستورات و کوئری های SQL را ذخیره و ارزیابی می کند.

اطلاعات بیشتر در مورد SQL Tuning

آموزش اوراکل

تابع ()DECODE در اوراکل

آموزش اوراکل

Sequences

آموزش اوراکل

نقش‌ها (Roles)

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

*

code

فوتر سایت