ایجاد URL کوتاه کننده با PHPایجاد URL کوتاه کننده با PHP

ایجاد لینک URL کوتاه کننده با زبان برنامه نویسی PHP

در این مقاله زمیوس در قسمت طراحی وب سایت قصد داریم در مورد ایجاد URL کوتاه کننده با PHP صحبت کنیم.  یک URL کوتاه شده چندین مزیت دارد، اول از همه اینکه تعداد کاراکتر ها کم می شود که برای اشتراک گذاری در چت ها یا شبکه‌های اجتماعی که دارای محدودیت تعداد کاراکتر هستند مثل توییتر و فیسبوک ایده‌آل است.  استفاده از URL کوتاه شده می تواند لینک هایی که شامل پارامترهای خاص هستند را به پنهان کند. علاوه بر اینها می توانید تعداد بازدید از این URL هارا هم مشاهده کنید که در رصد کردن کمپین ها یا به صورت کلی آنالیز مفید است. 
 تعدادی سرویس رایگان و پولی وجود دارند که می‌توانید با آنها به راحتی آدرسهای URL را کوتاه کنید مثلاً سایت Bit.ly یکی از معروفترین ها در این زمینه است.
 
 اما آیا می دانستید که می توانید کوتاه‌کننده URL خودتان را بسازید؟ اینکه خودتان بسازید یعنی بر تمام اطلاعات و روند کنترل خواهید داشت و می توانید هم چنین از دامین خودتان استفاده کنید یا  عملکرد های شخصی سازی شده و دلخواه خودتان را پیاده سازی کنید که آنها را نمی توانستید حتی در سرویس های پولی هم داشته باشید.  اگر مشتاق شدید ادامه مقاله را بخوانید تا به شما نشان بدهیم این اپلیکیشن را چگونه بسازید.
 

پیشنیازهایی برای شروع نیاز دارید: 

قبل از شروع آموزش فرض می‌کنیم که شما از قبل با  پروسه توسعه وب آشنا هستید و با stack هایی نظیر PHP و MySQL تا حدودی کار کرده‌اید.  علاوه بر این به موارد زیر نیاز دارید:
 

1-  هاست

 مهم نیست که هاست شما کجا میزبانی شود همین که PHP و MySQL را اجرا کند کافی است.  پیشنهاد می کنم که هاست دارای سی پنل و دسترسی ssh  تهیه کنید که بتوانید مستقیماً به آن دسترسی داشته باشید.
 

2-  دامین

 هر دامین دلخواهی، که البته دامین کوتاه تر بهتر است.
 

3-  ابزارهای پشتیبان

 بهتر است از ابزارهایی نظیر  Composer و Git  استفاده کنیم زیرا به آنها برای استفاده از برخی کتابخانه‌های PHP نیاز داریم. خب حالا شروع می کنیم و همه اینها را کنار هم قرار می‌دهیم تا اپلیکیشن کوتاه کننده URL را بسازیم:
 

مرحله 1: تهیه یک اشتراک هاست

 یک هاست بخرید.  از آنجایی که خیلی نیاز به مشخصات سطح بالایی نداریم از گزینه‌های ارزان‌تر استفاده کردیم. هاست ما با این موارد ارائه شده:
 
تهیه یک اشتراک هاست

 

  •  ۳۰ گیگ حافظه SSD
  •  سی پی یو ۴ هسته ای
  •  ۴ گیگ رم
 علاوه بر اینها شامل یک گواهینامه SSL به ازای هر دامین است.  این هاست زیرساخت لازم را برای اجرا کردن اپ هایی نظیر سی پنل،  دسترسی SSH،  Composer  و Git را فراهم می‌کند و به جای نصب این ابزارها می‌توانیم مستقیماً به ساخت اپلیکیشن بپردازیم.
 

مرحله 2:  اتصال دامین

 بعد از تهیه هاست شما نیاز به اتصال دامین به این هاست دارید که از طریق DNS manager که شرکت ارائه دهنده دامین به شما ارائه داده انجام می شود.  اساساً شما باید دامن را به آدرس آی پی  ارائه شده از طرف تامین کننده هاست متصل کنید. 
این نکته را فراموش نکنید که اعمال تغییرات DNS ممکن است بین 24 تا 48 ساعت طول بکشد. این تغییرات را می توانید از طریق ابزارهایی نظیر WhatsMyDNS رصد کنید.
 
اتصال دامین

 

مرحله 3: لاگین در SSH

SSH یک راه ارتباطی برای اجرا کردن اپ ها از طریق خط فرمان (Command line) است. در این آموزش ما ابزارهایی نظیر گیت و Composer را از این طریق اجرا می کنیم.
برای cPanel می توانید از این مقاله استفاده کنید تا ارتباط SSH را روی ویندوز یا مک برقرار کنید. اگر در این زمینه به مشکلی برخوردید به ارائه دهنده هاست خودتان اطلاع دهید.
 

مرحله 4: دانلود سرویس Polr

حالا نیاز دارید که Polr را دانلود کنید. یک کتابخانه اوپن سورس PHP که به ما اجازه می دهد که کوتاه کننده URL خود را میزبانی و اجرا کنیم.
 
دانلود سرویس Polr
 
این کتابخانه API ها و ابزار های لازم برای مدیریت URLs، کاربران و برخی موارد دیگر را می دهد. ما این کتابخانه را در مسیر root دانلود می کنیم (عموما public_html  نام گذاری شده است)
 
فرمان زیر را اجرا کنید:
 

 git clone https://github.com/cydrobolt/polr.git --depth=1

 

مرحله 5: کانفیگ کردن سرور

حالا ما باید هاست و Polr را کانفیگ کنیم تا به درستی اجرا شوند و از طریق دامین ما قابل دسترس باشند. برای این کار اول از همه باید مطمئن شویم که هاست ما دارای نسخه PHP 7.2 به بالاست.در سی پنل به راحتی می توانید این را چک کنید:
 

Software > Select PHP version.

 
کانفیگ کردن سرور

 

مرحله 6: کانفیگ کردن دایرکتوری Root (ریشه)

در این مرحله نیاز داریم که دایرکتوری Root را روی public قرار بدهیم که زمان نصب Polr ساخته شده  است. این دایرکتوری جاییست که فایل index.php قرار می گیرد و این فایل نیاز دارد که هر زمانی درخواست از وبسایت آمد اجرا شود.
در سی پنل از طریق مسیر  Domains > Domains این را تنظیم می کنیم. مسیری که Document Root روی آن تنظیم شده را به ~/public_html/public تغییر دهید.
4.2 کانفیگ دیتابیس
حالا نیاز داریم که یک دیتابیس جدید بسازیم که اطلاعاتی نظیر ID، URL و URL کوتاه شده را ذخیره کند. در سی پنل برای ساخت دیتابیس جدید و اختصاص دادن یوزر به آن از MySQL Database Wizard استفاده می کنیم. فقط کافیست که کادر های زیر را پر کنید:
اطلاعات زیر را یادداشت کنید زیرا بعدا به آنها نیاز دارید:
 

Database name.

Database user and the user password.

 
کانفیگ کردن دایرکتوری Root (ریشه)

 

مرحله 7: نصب و راه اندازی Polr 

در این مرحله باید این کتابخانه را روی هاست نصب کنیم. برای این کار دستور composer زیر را اجرا کنید تا library dependencies نصب شود:
 
پسوند .env.setup را به .env تغییر بدهید:
 
نصب و راه اندازی Polr

 

> composer install

> mv .env.setup .env

 

 
آدرس دامین خود و در ادامه آن /setup را در مرورگر خود وارد کنید. در صفحه باز شده یک فرم مشاهده خواهید کرد که باید مقادیر خواسته شده را وارد کنید.
 
نصب و راه اندازی Polr
 
چندین ورودی وجود دارد اما مهم ترین آنها مربوط به Database Configuration و  Application Settings هستند.
اطلاعات را مطابق موارد زیر وارد کنید تا اتصال به دیتابیس انجام شود:
 
Database Host: localhost
Database Port: 3306
Database Username:  (این را به نام یوزری که در مرحله 4 تعیین کرده بودید تغییر بدهید)
Database Password: ***** (پسوردی که در مرحله 4 تعیین کردید)
Database Name: zamiux_urluser (نام دیتابیسی که در مرحله 4 تعیین کردید)
 
بعد از آن باید اطلاعات اصلی اپلیکیشن کوتاه کننده URL را تنظیم کنیم:
Application Name: (نام دلخواه)
Application Protocol: 
(تعیین اینکه اپ شما روی HTTP  اجرا شود یا HTTPS. توجه کنید که HTTPS نیاز به گواهینامه دارد.)
Application URL: (دامینی که در مراحل قبل تنظیم کدید)
 
بقیه موارد را می توانید به دلخواه خود تنظیم کنید. روی دکمه Install در این صفحه /SETUP کلیک کنید تا پروسه نصب شروع شود. 
تمام شد! فرایند نصب باید به سرعت انجام شود، بعد از اتمام آن آدرس دامین را وارد کنید. یک ورودی URL در صفحه مشاهده می کنید که در آن می توانید آدرس دلخواه را وارد و آنرا کوتاه کنید.
 
 Shorten
 
برای تست کردن اینکه اپلیکیشن ما درست کار می کند یا خیر بیایید یک URL وارد کنیم، مثلا آدرس https://zamiux.ir/DetailArticle/28 را وارد می کنیم و روی دکمه Shorten کلیک می کنیم. در اسکرین شات زیر می بینیم که اپلیکیشن ما یک URL کوتاه شده با آدرس دامین ما را ساخت. هم چنین این اپ قادر است QR Code این لینک کوتاه را هم بسازد تا بتوانید آن را به اشتراک بگذارید.
 
 Shorten
 
علاوه بر این به جای اینکه اپلیکیشن به صورت Random یک URL بسازد  شما می توانید شخصی سازی های مدنظرتان را هم انجام دهید. برای این کار روی Link Option  کلیک کنید و دنباله URL را تعیین کنید. مطمئن شوید که این آدرس در دسترس است و بعد روی دکمه Shorten کلیک کنید.
 

جمع بندی

ساختن اپلیکیشن کوتاه کننده URL نیازمند کمی دانش فنی و البته مقداری زمان برای پیکربندی آن است. اما به محض آماده شدنش علاوه بر اینکه پولتان را ذخیره می کنید می توانید از قابلیت هایی که سرویس های پولی هم نمی توانستند به شما ارائه کنند لذت ببرید. شما کنترل کاملی برروی تمام اطلاعات و روند دارید و می توانید از دامین شناخته شده خودتان برای آن بدون هیچ هزینه اضافه استفاده کنید. اگر یک توسعه دهنده PHP هستید می توانید قابلیت های موردنظر خودتان را هم پیاده سازی کنید و از API ها بدون هیچ محدودیتی استفاده کنید. 
 
در نهایت امیدوارم که این آموزش بتوانید به شما کمک کند که URL کوتاه خودتان را بسازید.
جهت ثبت پیام باید در سایت عضو شوید و یا وارد سایت شده باشید .
ورود به حساب کاربری / ایجاد حساب کاربری
کار با Built-in Functions در پایتون (2)

کار با Built-in Functions در پایتون (2)

در این مقاله زمیوسی در بخش آموزش قصد داریم در مورد کار با Built-in Functions در پایتون صحبت کنیم. شما قبلاً با محبوب ترین تابع در پایتون یعنی ()print آشنا شدید.

Cheat Sheet در پایتون - مبانی پایتون (1)

Cheat Sheet در پایتون - مبانی پایتون (1)

پایتون 3 یک زبان برنامه نویسی واقعا همه کاره است که دوستش دارم هم برای توسط توسعه دهندگان وب web developers، دانشمندان داده data scientists و ...

10 وب سایت برای حل تمام سوالات مربوط به برنامه نویسی

10 وب سایت برای حل تمام سوالات مربوط به برنامه نویسی

در این مقاله زمیوسی، قصد داریم در مورد 10 سایت که برای حل تمام سوالات مربوط به برنامه نویسی شما صحبت کنیم. در هنگام یادگیری برنامه نویسی یا توسعه یک نرم افزار ....

APEX_ZIP : مدیریت فایل های Zip از PL/SQL

APEX_ZIP : مدیریت فایل های Zip از PL/SQL

در این قسمت از آموزش مقاله زمیوس در بخش دیتابیس قصد داریم مجدد با یکی از قابلیت های APEX آشنا شویم در این مقاله با استفاده از پکیج APEX_ZIP ...